“TOR” ile Güvenli Sörf

TOR İLE İNTERNET SANSÜRÜ GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE NASIL AŞILIR

2014 yılında torba yasa içerisinde yasallaştırılıp yürürlüğe giren İnternet Yasası ile TİB-Telekonükasyon İletişim Başkanlığı’na büyük yetkiler tanıyor. Bu yasa ile TİB internet ortamını tam kontrol altına alabilecek ve engellemeler daha kolay olabilecek. İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından internette yaptığımız her işlem kayıt altına alınacak, kısacası hem izleneceğiz hem de fişleneceğiz. Elbette hem bu sansürü hem de bu fişlemeyi aşmanın birkaç yolu var, bunlardan birisi de TOR ağı kullanarak internete erişmek.

“TOR” İLE İNTERNET SANSÜRÜNÜ GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE AŞAMANIN YOLU !

2014 yılında torba yasa içerisinde yasallaştırılıp yürürlüğe giren İnternet Yasası ile TİB-Telekonükasyon İletişim Başkanlığı’na büyük yetkiler tanıyor. Bu yasa ile TİB internet ortamını tam kontrol altına alabilecek ve engellemeler daha kolay olabilecek. İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından internette yaptığımız her işlem kayıt altına alınacak, kısacası hem izleneceğiz hem de fişleneceğiz. Elbette hem bu sansürü hem de bu fişlemeyi aşmanın birkaç yolu var, bunlardan birisi de TOR ağı kullanarak internete erişmek.

Bunun iki farklı yolu var;

1. TOR projesinin web sitesinde (TOR Project) gerekli tüm ayarları yapılmış, esasında modifiye edilmiş Firefox altyapısından oluşturulan “TOR Browser Bundle” kullanıma sunulmuş. Programın amacı internette tamamıyla anonim olabilmek ve IP adresi gibi kimliğimizi ortaya çıkarabilecek bilgileri gizlemektir. Bunu sağlayabilmenin karşılığında ne yazık ki tarayıcıda normal bir internet tarayıcısına göre web siteleri daha yavaş açılıyor, özellikle kullanıcıların açmak istedikleri multimedya(resim,video vs) açılırken bazı sıkıntılar yaşanıyor. Aslında uygulanan sansürü aşmak ve internette güvenli bir sörf karşılığında bu konfordan feragat etmeye değer diye düşünüyorum. Eğer amacınız internette gezinirken tamamıyla anonim olmak ve maksimum güvenlik ise “TOR Browser Bundle”`ı indirip, kullanabilirsiniz.

2. İkinci yol ise daha kullanışlı ve bizim amacımıza daha uygun. Bu yöntemle hali hazırda kullandığınız Firefox veya Chrome internet tarayıcısına küçük bir eklenti kurarak TOR ağı kullanımına uygun hale getirebilirsiniz.
Bunun için önce TOR web sitesinden(TOR Project) “Vidalia Bridge Bundle” isimli programı indirip, bilgisayarınıza kurmalısınız. Daha sonra Firefox ve Chrome’a “FoxyProxy Standard” isimli eklentiyi kurmanız gerekiyor. Firefox veya Chrome`daki eklentiler sayfasından kurabilirsiniz.
TOR ağına bağlanabilmek için ilk önce “Vidalia” isimli programı çalıştırmalısınız. Açılışta küçük bir pencere çıkacak ve programın TOR ağına bağlanması 10-15 saniye kadar sürecektir. Bağlandığında Windows görev çubuğunun sağ tarafında yeşil rekli bir soğan simgesi olarak görülür. Bu simgeye sağ tuşla “Settings”`i seçip, açılan pencereden “Sharing” kısmına girin;

tor_Ayarlar

Burada ayarları resimde görüldüğü gibi yapmalısınız. Türkiye de yaşayanların internet hızlarını da dikkate alırsak eğer “Run as a client only” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Diğer seçenekler de ise internet hızınızın bir bölümünü diğer ülkelerdeki kullanıcıların hizmetine vermiş olursunuz. Bu konuda tercih sizin, “Appearance” sekmesinden bu programın dilini Türkçe olarak değiştirebilirsiniz.

Tor_Gelişmiş

Programın (Advenced)Gelişmiş sekmesini resimdeki gibi ayarladıktan sonra OK’a tıklayıp, kaydedin, programı kapatın.

Ayrıca Firefox ve Chrome kurduğunuz FoxyProxy eklentisinde bazı ayarlar yapmak gerekiyor;

Firefox Foxyproxy eklenti Ayarları;

Firefox’un eklenti sayfasından Foxyproxy Standart eklentisini kurduktan sonra herhangi bir sayfada iken sağ tuşa tıklayın ve “FoxyProxy Standard / Options(Seçenekler) seçin. Açılan penceredeki “File” menüsünden “Tor Wizard”`ı çalıştırın;

FoxyStandart

Daha sonra “Are you using Tor with Privoxy or without?” şeklinde bir soru sorulacak. Burada “without”`u seçin. Sonraki pencerede TOR programının port numarası olarak “9050” yazacaktır. Burada bir değişiklik yapmadan OK`e tıklayın ve bir sonraki pencerede de hiçbir değişiklik yapmadan OK`i tıkladığınız zaman “FoxyProxy Standard” eklentisi TOR ağı için ayarlanmış olacaktır.

Firefox için Vekil Ayrıntıları(Poxy Details) ayarları aşağıdaki gibi düzenlenmesi gerekiyor.

Firefox Tor vekil ayarları

Chrome İçin Foxyproxy Ayarları;

Herhangi bir sayfada iken sağ tuşa tıklayın ve “FoxyProxy Standard / More / Options”`ı seçin. Açılan sayfada “Proxies” kısmından “Add New Proxy” butonuna tıklayın. Açılan küçük pencerede “General” kısmında “Proxy Name” kutucuğuna “TOR” yazın.

Chrome General sekmesi ayarları

“Proxy Details” kısmında ise “Manuel Proxy Configuration” seçili olmalı. “Host or IP Address” kutucuğuna localhost yazın. “Port” kutucuğuna “9050” yazıp, “SOCKS proxy?”`yi işaretleyin ve “SOCKS v5” seçeneğini aktif edin. “Save” butonuna tıklayın ve ayarları kaydedin.

chrome_proxy details ayarları

Bundan sonra Firefox veya Chrome`da herhangi bir sayfada sağ tuşa tıklayıp “FoxyProxy Standard” menüsünden “Disable FoxyProxy”`i seçtiğinizde normal internet bağlantınızı, “TOR” seçili olduğunda ise TOR ağını kullanarak internet sayfalarında gezebilirsiniz. Fakat TOR ağını kullanarak bağlanabilmeniz için Vidalia programı mutlaka çalışır durumda olmalı, aksi takdirde hiçbir internet çıkışınız olmayacaktır.
TOR, tüm sansürlenmiş sitelere erişmenizi sağlar ve servis sağlayıcınızın sizi fişlemesine engel olur fakat sayfalarda dolaşma hızınız normalden biraz daha yavaş olacaktır. Ama şimdilik buna katlanmaktan başka çaremiz yok gibi görünüyor.

NOT:Bu yazı yayınlandığı esnada yeni internet yasası gereğince TİB tarafındanTorproject.org sitesi bloke listesinde bulunuyordu. Bu siteye proxy kanalları ile ulaşılabilir.

Anasayfa >>

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s